โ— In Stock
Festo Part Number: 8192990.
Product Description
Festo VUVS-L25-P53E-MD-G14-FN 5/3 Exhausted Solenoid Valve
Key Features
Technical Specifications
Parameter Value
Festo Part Number 8192990
Product Category Solenoid Valve
Series VUVS
Model VUVS-L25-P53E-MD-G14-FN
Product Type Electrically and pneumatically actuated directional control valve
Valve Function 5/3 exhausted
Type of Actuation Electric
Valve Size 26.5 mm
Standard Nominal Flow Rate 1000 l/min, standardised to DIN 1343
Pneumatic Working Port G1/4
Operating Pressure 2.5 bar ... 8 bar
Operating Pressure 0.25 MPa ... 0.8 MPa
Design Piston gate valve
Type of Reset Mechanical spring
Exhaust-Air Function With flow control option
Sealing Principle Soft
Mounting Position Optional
Manual Override Detenting
Type of Piloting Pilot actuated
Pilot Air Supply Internal
Flow Direction Non-reversible
Symbol 00991036
Lap Overlap
Pilot Pressure 2.5 bar ... 8 bar
Pilot Pressure 0.25 MPa ... 0.8 MPa
b Value 0.4
C Value 4.3 l/sbar
Switching Time Off 156 ms
Switching Time On 34 ms
Switching Time Reversal 102 ms
Explosion Protection The information in the certificate must be observed
ATEX Zone Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22
Operating Medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Shock Resistance Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27
Corrosion Resistance Class CRC 2 - Moderate corrosion stress
LABS / PWIS Conformity VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom Suitability Class 6 according to ISO 14644-1, measured according to ISO 14644-14
Media Temperature -10 ยฐC ... 60 ยฐC
Pilot Medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Ambient Temperature -10 ยฐC ... 60 ยฐC
Product Weight 324 g
Breather Connection Not ducted
Pneumatic Connection, Port 1 G1/4
Pneumatic Connection, Port 2 G1/4
Pneumatic Connection, Port 3 G1/4
Pneumatic Connection, Port 4 G1/4
Pneumatic Connection, Port 5 G1/4
Note on Materials RoHS-compliant
Seal Material HNBR, NBR
Housing Material Die-cast aluminium, painted
Piston Slide Material Wrought aluminium alloy
Screw Material Galvanised steel
Common Applications
  • Packaging machines where pneumatic cylinders need controlled centre exhaust behaviour.
  • Food processing equipment using compressed air systems with ISO 8573-1:2010 [7:4:4] air quality.
  • Mining and metals handling systems where robust directional valve operation is required.
  • Plastic injection moulding auxiliaries, clamping fixtures, and pneumatic actuator circuits.
  • Automotive assembly fixtures and machine tool pneumatic control panels.
Why Buy from Murali Pneumatics?
  • Authorized Festo Channel Partner in Coimbatore since 1991.
  • 100% genuine Festo products supplied with applicable Festo warranty and traceability.